Ασταμάτητη η Μπάγερν! Θρίαμβος για Ντόρτμουντ [vid]

Η Μπάγερν Μονάχου δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στο Ανόβερο, πέρασε εύκολα από την έδρα του επικρατώντας με 0-3 και έδειξε πανέτοιμη για τον πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Ρεάλ. Η Ντόρτμουντ νίκησε με 4-0 τηΛεβερκούζεν και έμεινε μόνη στην τρίτη θέση της κατάταξης, αφήνοντας την στο -3.

Χωρίς να φορτσάρει και χωρίς να συναντήσει κάποια αντίσταση, η Μπαγερν πέρασε με το “διπλό” από την έδρα του Ανόβερο (0-3) κι έδειξε σε απόλυτη ετοιμότητα, ενόψει του πρώτου της παιχνιδιού με την Ρεάλ, για τους “4” του Champions League.

Στο +23 πλέον η πρωταθλήτρια Μπάγερν από την δεύτερη Σάλκε. Στα του ματς, το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς να μπει κάποιο γκολ, αφού οι Βαυαροί δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τσάουνερ. Τελικά, το… δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Μίλερ στο 57′, ενώ στο 73′ ο Λεβαντόφσκι “καθάρισε” το ματς (0-2). Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 89′ από τον Ρούντι.

Τεράστια νίκη για την Ντόρτμουντ, που -στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος- επικράτησε με 4-0 της Λεβερκούζεν, αποτέλεσμα που την έφερε μόνη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλους αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και είδε την ομάδα του να ανοίγει το σκορ στο 13′ με τον Σάντσο, αλλά και να της ακυρώνεται τέρμα του Ρόις στο 35′, μετά από εξέταση του VAR.

Ο Γερμανός επιθετικός δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι στο επόμενο λεπτό, με τον Παναγιώτη Ρέτσο να κάνει την παράβαση. Να αναφέρουμε πως ο Έλληνας αμυντικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Ρόις, πάντως, πήρε το… αίμα του πίσω στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας δύο γκολ (55′, 79′), ενώ άλλο ένα πρόσθεσε ο Φίλιπ (63′).