Η Αταλάντα “σκότωσε” τη Ρόμα! Συνεχίζει να… πιέζει η Γιουβέντους [vid]

Ρόμα
@ASRomaEN

Η Αταλάντα έχει πάρει… φόρα και δίνει “σφαλιάρες”! Αφού νίκησαν τη Μίλαν στο “Σαν Σίρο” και απέκλεισαν τη Νάπολι στο Κύπελλο -μέσα στο “Σαν Πάολο”- οι “μπεργκαμάνσκι” πέρασαν και από την έδρα της Ρόμα (2-1). Ακολουθεί… κατά πόδας τη Νάπολι. Η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Κάλιαρι (1-0) και διατηρήθηκε στο -1 από τους “παρτενοπέι”.

Αν και αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, η εκπληκτική Αταλάντα συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία το τελευταίο διάστημα, νίκησε τη Ρόμα μέσα στο “Ολίμπικο” με 2-1 και κάνει.. όνειρα εξάδας.

Η ομάδα του Γκασπερίνι πήρε προβάδισμα στο 14΄ με υπέροχο αριστερό σουτ του Κορνέλιους και διπλασίασε πέντε λεπτά αργότερα με το τέρμα του Ντε Ρουν. Ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, που διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Μάρκο Γκουίντα για την απόφασή του.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, η Ρόμα πίεσε για να μην.. πετάξει κι άλλους βαθμούς, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Τζέκο στο 56΄. Να αναφέρουμε πως ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς.

Η Κάλιαρι προσπάθησε να βάλει… δύσκολα στην Γιουβέντους, αλλά η ομάδα του Αλέγκρι βρήκε τον τρόπο να πάρει ένα ακόμα “τρίποντο”.

Η “βέκια σινιόρα” νίκησε εκτός έδρας με το γκολ του Μπερναρντέσκι (74′), το οποίο προήλθε από όμορφη προσπάθεια του Ντάγκλας Κόστα και διατηρήθηκε στο -1 από τη Νάπολι, που επικράτησε -νωρίτερα- της Βερόνα με 2-0 στο “Σαν Πάολο”.