Κυριακή, 5 Μαΐ

Bundesliga: “Μπλόκο” της Άιντραχτ στη Λειψία! Πλησίασε η Γκλάντμπαχ – Ευκαιρία για Μπάγερν (videos)

Η Άιντραχτ νίκησε την πρωτοπόρο Λειψία με 2-0 στη Φρανκφούρτη και έβαλε “φωτιά” στην κορυφή του πρωταθλήματος Γερμανίας, αφού την ίδια ώρα η Γκλάντμπαχ έκανε ανατροπή επί της Μάιντς και πλέον είναι στο -2 από την κορυφή. Ευκαιρία και την Μπάγερν να πλησιάσει στον πόντο.

Μεγάλη νίκη επί της Λειψίας πέτυχε η Άιντραχτ Φρανφκούρτης, καθώς επιβλήθηκε των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος Γερμανίας, σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική, με 2-0 εντός έδρας. Μία “φωτοβολίδα” του Τουρέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 48′ για να έρθει ο Κόστιτς στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Την ίδια ώρα η Γκλάντμπαχ ανέτρεψε το 0-1, με το οποίο έχανε από τη Μάιντς από το 12ο λεπτό με γκολ του Κουάισον, και με δύο γκολ του Πλέα (24′, 76′) και ένα του Νόιχαους διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και πλησίασε στο -2 από την κορυφή, καθώς έχει 38 πόντους έναντι 40 της Λειψίας. Ευκαιρία πλέον έχει να πλησιάσει στον πόντο η Μπάγερν Μονάχου που απόψε το βράδυ (19:30) υποδέχεται τη Σάλκε στο σημαντικότερο ματς της αγωνιστικής.