Champions League ΤΕΛΙΚΑ: Σπουδαίο διπλό με Μανωλά η Ρόμα! “Καθάρισε” εύκολα η Βαλένθια

Με τον Κώστα Μανωλά να ανοίγει το σκορ, η Ρόμα πήρε σπουδαίο διπλό επί της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και έγινε φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Επέστρεψε στις νίκες μετά από καιρό η Βαλένθια, που επικράτησε εύκολα με 3-1 της Μπριζ για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Με τον Κώστα Μανωλά να πετυχαίνει το 5ο του γκολ στη διοργάνωση, η Ρόμα πήρε μία μεγάλη νίκη μέσα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στου “16” του Champions League.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός σκόραρε με κεφαλιά μετά από κόρνερ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, με τον Σίγκουρτσον να ισοφαρίζει στο 51′ για την ρωσική ομάδα. Το τελικό 2-1 έγραψε ο Πελεγκρίνι στο 59′ με πλασέ από κοντά και ενώ οι Μοσχοβίτες είχαν μείνει με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μάγκνουσον.

Η βαθμολογία στον 7ο όμιλο

Ρόμα 9 (10-4)
Ρεάλ Μαδρίτης 6 (5-2)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4 (4-7)
Βικτόρια Πλζεν 1 (3-9)

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες με το 3-1 επί της Γιουνγκ Μπόις και παρέμεινε “ζωντανή” στην υπόθεση πρόκριση στο δικό της όμιλο. Ο Σάντι Μίνα στο 14′ άνοιξε το σκορ, όμως ο Ασσαλέ ισοφάρισε με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 37′.

Ο Μίνα όμως έδωσε ξανά το προβάδισμα στις “νυχτερίδες” με προβολή στο 42′ για να “καθαρίσει” το ματς ο Σολέρ στο 56ο λεπτό, αφού στη συνέχεια η Ελβετοί έμειναν και με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σανόγκο.