Champions League, Μπαρτσελόνα – Αϊντχόβεν 4-0! “Μεσσί-ας” και φέτος στο Καμπ Νου – videos

Με τον Λιονέλ Μέσι να ξεκινάει με χατ τρικ τη φετινή του πορεία στο Champions League, η Μπαρτσελόνα πήρε εύκολη τελικά νίκη επί της Αϊντχόβεν με 4-0. Ο Ντεμπελέ το τέταρτο γκολ για τους “μπλαουγκράνα”. Επική ανατροπή για την Ίντερ στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου, αφού παρότι έχανε μέχρι το 86′ με 0-1, πήρε τελικά τη νίκη με 2-1.

Ο Μέσι ξεκίνησε από νωρίς τα… σόου στη φετινή χρονιά και με τρία εκπληκτικά γκολ οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε ένα επιβλητικό 4-0 επί της Αϊντχόβεν για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε άλλα δύο στο δεύτερο μέρος, με εξαιρετικά τελειώματα μέσα στην περιοχή, για να φθάσει τα 63 γκολ σε 64 παιχνίδια ομίλων.

Ο Ντεμπελέ πέτυχε το 2-0 για τους “μπλαουγκράνα”, σκοράροντας για 4ο σερί ματς στη χρονιά.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι με το σκορ στο 3-0, η Μπαρτσελόνα έμεινε στο ματς με 10 παίκτες, λόγω της σωστής αποβολής του Ουμτιτί στο 79΄ από τον Έλληνα ρέφερι, Τάσο Σιδηρόπουλο, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά ο Μέσι πέτυχε και 4ο γκολ για την ομάδα του, μετά από ωραία αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του ματς.

Οι συνθέσεις στο Μπαρτσελόνα – Αϊντχόβεν

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς (85′ Βιδάλ), Μπουσκέτς, Κοουτίνιο (81′ Λενγκλέτ), Ντεμπελέ (Άρτούρ), Σουάρες, Μέσι.

Αϊντχόφεν: Ζουτ, Tασέντε, Φίρχεφερ (67′ Ίσιματ-Μίριν), Σβάαμπ, Ντάμφρις, Χέντριξ, Ροσάριο (82′ Γκουτιέρες), Μπέρχβιν (78′ Μάλεν), Περέιρο, Λοσάνο, Ντε Γιονγκ.

Επική ανατροπή στο Ίντερ – Τότεναμ

Μέχρι το 86΄ βρισκόταν πίσω στο σκορ από την Τότεναμ στο «Μεάτσα», από το γκολ του Έρικσεν με τη βοήθεια και της τύχης, αλλά μέσα σε έξι λεπτά, η Ίντερ έφερε τα πάνω κάτω με τους Ικάρντι και Βεσίνο.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πήρε τη μεγάλη νίκη με επική ανατροπή (2-1), με τον αρχηγό της να δίνει… το σύνθημα 4 λεπτά πριν το 90′ με φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Βεσίνο με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να βάζει “φωτιά” στο γήπεδο.

Οι συνθέσεις στο Ίντερ – Τότεναμ

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι):  Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (72′ Μπαλντέ), Πέρισιτς (64′ Καντρέβα), Ναϊνγκολάν (89′ Μπόρχα Βαλέρο), Ικάρντι. .

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Φορμ, Οριέ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντεμπελέ, Ντάιερ, Έρικσεν, Λαμέλα (72′ Γουίνκς), Κέιν (90′ Ρόουζ), Σον (64′ Λούκας Μόουρα).