Champions League: Χωρίς… στάση Ατλέτικο και Ντόρτμουντ – video

To 2×2 στον πρώτο όμιλο του Champions League έκαναν Ντόρτμουντ και Ατλέτικο, που… μοίρασαν “τριάρες” σε Μονακό (3-0) και Μπριζ (3-1) αντίστοιχα.

Γαλλικό… κλειδί! Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης της Ατλέτικο επί της Μπριζ στην Μαδρίτη (3-1), για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions LEague.

Ο Γάλλος παγκόσμιος πρωταθλητής σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα των “ροχιμπλάνκος”, που συνέχισαν χωρίς βαθμολογική απώλεια, ενώ ο Κόκε (90+4′) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Γκρόνεβελντ είχε φέρει προσωρινά το ματς στα ίσα (1-1 στο 39′).

Δύο στα δύο και για την Ντόρτμουντ, η οποία νίκησε με 3-0 τη Μονακό μέσα στη Γερμανία. Ο Λάρσεν πήρε τη θέση του Βολφ με την έναρξη της επανάληψης και μετά από δέκα λεπτά κατάφερε να κάνει το 1-0.

Ο Πάκο Αλκάθερ δεν μπόρεσε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 69′, αφού έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά τρία λεπτά αργότερα… εξιλεώθηκε και έκανε το 2-0 για τους Βεστφαλούς. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 90+2 από τον Ρόις.

Τα αποτελέσματα στον πρώτο όμιλο

Ντόρτμουντ – Μονακό 3-0

(55’ Λάρσεν, 72’ Αλκάθερ, 90+3′ Ρόις)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπριζ 3-1

28’, 67’ Γκριεζμάν, 90+4′ Κόκε – 39’ Χρούνεφελντ