Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Copa Africa: Πρόκριση στη “ρουλέτα” για την Αλγερία! – video

Η Αλγερία επικράτησε της Ακτής Ελεφαντοστού στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa Africa, βάζοντας “πλώρη” για τον πρώτο της τίτλο μετά από 23 ολόκληρα χρόνια.

Παρότι δεν κατάφερε να “καθαρίσει” το ματς από την κανονική διάρκεια και δέχθηκε το πρώτο της γκολ στη διοργάνωση, η Αλγερία πήρε τελικά την πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa Africa, επικρατώντας της Ακτής Ελεφαντοστού με 4-3 στα πέναλτι.

Οι Αλγερινοί ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς με τον Φεγκουλί να ανοίγει το σκορ στο 20ο λεπτό. Οι Ιβοριανοί όμως βρήκαν μία αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Κοτζιά στο 62′ ισοφάρισαν το ματς στο 1-1, στέλνοντας τελικά το ματς στα πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες της Αλγερίας αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και ευστοχώντας 4 φορές από τη βούλα έναντι 3 της Ακτής Ελεφαντοστού, πανηγύρισαν την πρόκριση στην 4άδα του αφρικανικού κυπέλλου.