Copa Africa: Έγινε της… ανατροπής! Στα προημιτελικά η Νιγηρία – video

Στα προημιτελικά του Copa Afrika προκρίθηκε η Νιγηρία, που κέρδισε με 3-2 το Καμερούν, μετά από ένα εκπληκτικό ματς γεμάτο ανατροπές.

Ήταν ένα από τα ωραιότερα ματς του Copa Africa που διεξάγεται στην Αίγυπτο. Δύο παραδοσιακές δυνάμεις του αφρικανικού ποδοσφαίρου, η Νιγηρία και το Καμερούν τέθηκαν αντιμέτωπες, με την πρώτη να επικρατεί με 3-2 και να παίρνει την πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης

Η Νιγηρία μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 19′ με σουτ του Ιγκαλό. Ωστόσο στο 41’ ο Μπαοκέν έκανε το 1-1 για το Καμερούν. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή του σκορ, με τον Εντζίε (1-2).

Η Νιγηρία όμως δεν το έβαλε κάτω! Οι “σούπερ αετοί” έφεραν το ματς στα ίσα στο 63′ με το δεύτερο τέρμα του Ιγκάλο και έφτασαν στην ανατροπή και τη νίκη τρία λεπτά αργότερα με τον Ιβόμπι (από ασίστ του Ιγκάλο).