Copa Libertadores: Θριαμβεύτρια Γκρέμιο

Η Γκρέμιο κατέκτησε για τρίτη φορά στην Ιστορία της και για πρώτη φορά ύστερα από 22 ολόκληρα χρόνια το Copa Libertadores, τον κορυφαίο διασυλλογικό θεσμό στη Νότια Αμερική.

Η ομάδα της Βραζιλίας, όπως και στον πρώτο τελικό στην έδρα της στο Πόρτο Αλέγκρε (0-1), νίκησε και στο δεύτερο τελικό μέσα στο Μπουένος Αϊρες την Λανούς με 2-1. Αυτή είναι η τρίτη φορά που η Γκρέμιο στέφεται πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής μετά το 1983 και το 1995, ενώ η Λανούς δεν έχει κατακτήσει ποτέ το πολύτιμο τρόπαιο.
Ο Φερναντίνιο άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ενώ το 2-0 σημείωσε ο Λουάν, με τον 24άχρονο μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ, πιθανότατα λίγο πριν πάρει μεταγραφή στην Ευρώπη. Η Λανούς κατάφερε απλά να μειώσει με την εκτέλεση πέναλτι του Χοσέ Σαντ στο 72ο λεπτό.