Επαγγελματικό “διπλό” για Λίβερπουλ! Απέδρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας – video

Το “δύο στα δύο” στo ξεκίνημα της Premier League έκανε η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε εκτός έδρας της Κρίσταλ Πάλας με 2-0.

Η Λίβερπουλ απέδρασε με το διπλό από το «Σέλχαρστ Παρκ». Οι “κόκκινοι” επικράτησαν 2-0 της Κρίσταλ Πάλας, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή Premier League, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 2013-14. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν ενθουσίασε με την απόδοση της, ωστόσο πήρε αυτό που ήθελε.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 45′. Ο Σαλάχ ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Σακό, με τον Όλιβερ να δίνει το πέναλτι. Ο Τζέιμς Μίλνερ ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τους “κόκκινους”.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του Άλισον Μπέκερ αλλά η αποβολή του Μπισάκα στο 75΄ αποδείχθηκε κομβική για την έκβαση του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σάντιο Μανέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 18 Αυγούστου 2018

Κάρντιφ – Νιούκαστλ 0-0

Τότεναμ – Φούλαμ 3-1 (43′ Μόουρα, 74′ Τρίπιερ, 77′ Κέιν / 52′ Μίτροβιτς)

Έβερτον – Σαουθάμπτον 2-1 (15′ Γουόλκοτ, 31′ Ρισάρλιζον / 54′ Ινγκς)

Λέστερ – Γουλβς 2-0 (29′ αυτ. Ντόχερτι, 45′ Μάντισον)

Γουέστ Χαμ – Μπόρνμουθ 1-2 (33′ πέν. Αρναούτοβιτς / 60′ Γουίλσον, 66′ Σ. Κουκ)

Τσέλσι – Άρσεναλ 2-3 (9′ Πέδρο, 20′ Μοράτα / 37′ Μχιταριάν, 41′ Ιγουόμπι, 81′ Αλόνσο)

Κυριακή 19 Αυγούστου 2018

Μπέρνλι – Γουότφορντ 1-3 (6′ Ταρκόφσκι / 3′ Γκρέι, 48′ Ντίνι, 51′ Χιουζ)

Μάντσεστερ Σίτι – Χάντερσφιλντ 6-1 (25′, 35′ & 75′ Αγκουέρο, 31′ Γκαμπριέλ Ζεζούς, 48′ Νταβίδ Σίλβα, 84′ αυτ. Κονγκολό / 43′ Στάνκοβιτς)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (25′ Μάρει, 27′ Ντάφι, 44′ πεν. Γκρος / 34′ Λουκακού, 90+5′ πεν. Πογκμπά)