weather-icon °C AΘΗΝΑ
,

Europa League: Οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού! Τα γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση

Europa League: Οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού! Τα γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση | Newsit.gr
ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και σε λίγες ώρες θα γνωρίζει και τον αντίπαλό του στη συνέχεια του Europa League, όπου βρίσκεται στο γκρουπ των αδυνάτων.

Οι 24 ομάδες που προκρίθηκαν από τη φάση των ομίλων, χωρίζονται με βάση τη θέση τους σε αυτούς, για να προστεθούν στη συνέχεια και οι ομάδες που κατέληξαν στην τρίτη θέση των ομίλων του Champions League, οι οποίες φέτος ήταν οι εξής: Μπριζ, Ίντερ, Νάπολι, Γαλατασαράι, Μπενφίκα, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Βικτόρια Πλζεν, Βαλένθια.

Κάπως έτσι, οι πιθανοί αντίπαλοι για τους Πειραιώτες είναι πλέον 16 ομάδες και πιο συγκεκριμένα, απέναντι στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, θα βρεθεί μία εκ των Μπάγερ Λεβερκούζεν, Ζάλτσμπουργκ, Ζενίτ, Ντίναμο Ζάγκρεμπ, Άρσεναλ, Μπέτις, Βιγιαρεάλ, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Γκενκ, Σεβίλλη, Ντινάμο Κιέβου, Τσέλσι, Νάπολι, Βαλένθια, Ίντερ, Μπενφίκα.

Τα γκρουπ δυναμικότητας

Οι 16 ισχυροί

Μπάγερ Λεβερκούζεν
Ζάλτσμπουργκ
Ζενίτ
Ντίναμο Ζάγκρεμπ
Άρσεναλ
Μπέτις
Βιγιαρεάλ
Άιντραχτ Φρανκφούρτης
Γκενκ
Σεβίλλη
Ντινάμο Κιέβου
Τσέλσι
Νάπολι
Βαλένθια
Ίντερ
Μπενφίκα

Οι 16 ανίσχυροι

Ζυρίχη
Σέλτικ
Σλάβια Πράγας
Φενέρμπαχτσε
Σπόρτινγκ Λισαβόνας
Ολυμπιακός
Ραπίντ Βιέννης
Λάτσιο
Μάλμε
Κρασνοντάρ
Ρεν
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ
Βικτόρια Πλζεν
Μπριζ
Σαχτάρ Ντόνετσκ
Γαλατάσαραϊ

Οι τελικές βαθμολογίες στο Europa League

1ος όμιλος

1. Μπάγερ Λεβερκούζεν 13 (16-9)
2. Ζυρίχη 10 (7-6)
3. ΑΕΚ Λάρνακας 5 (6-12)
4. Λουντογκόρετς 4 (5-7)

2ος όμιλος

1. Ζάλτσμπουργκ 18 (17-6)
2. Σέλτικ 9 (6-8)
3. Λειψία 7 (9-8)
4. Ρόζενμποργκ 1 (4-14)

3ος όμιλος

1. Ζενίτ 11 (6-5)
2. Σλάβια Πράγας 10 (4-3)
3. Μπορντό 7 (6-6)
4. Κοπεγχάγη 5 (3-5)

4ος όμιλος

1. Ντίναμο Ζάγκρεμπ 14 (11-3)
2. Φενέρμπαχτσε 8 (7-7)
3. Σπάρτακ Τρνάβα 7 (4-7)
4. Άντερλεχτ 3 (2-7)

5ος όμιλος

1. Άρσεναλ 16 (12-2)
2. Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 13 (13-3)
3. Βόρλσκα 3 (4-13)
4. Καραμπάχ 3 (2-13)

6ος όμιλος

1. Μπέτις 12 (7-2)
2. Ολυμπιακός 10 (11-6)
3. Μίλαν 10 (12-9)
4. Ντουντελάνζ 1 (3-16)

7ος όμιλος

1. Βιγιαρεάλ 10 (12-5)
2. Ραπίντ Βιέννης 10 (6-9)
3. Ρέιντζερς 6 (8-8)
4. Σπαρτάκ Μόσχας 5 (8-12)

8ος όμιλος

1. Άιντραχτ Φρανκφούρτης 18 (17-5)
2. Λάτσιο 9 (9-11)
3. Απόλλων Λεμεσού 7 (10-10)
4. Μαρσέιγ 1 (6-16)

9ος όμιλος

1. Γκενκ 11 (14-8)
2. Μάλμε 9 (7-6)
3. Μπεσίκτας 7 (9-11)
4. Σάρπσμποργκ 5 (8-13)

10ος όμιλος

1. Σεβίλλη 12 (18-6)
2. Κρασνοντάρ 12 (8-8)
3.  Σταντάρ Λιέγης 10 (7-9)
4. Ακχίσαρσπορ 1 (4-14)

11ος όμιλος

1. Ντινάμο Κιέβου 11 (10-7)
2. Ρεν 9 (7-8)
3. Αστάνα 8 (7-7)
4. Γιάμπλονετς 5 (6-8)

12ος όμιλος

1. Τσέλσι 16 (12-3)
2. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 9 (9-9)
3. Βίντι 7 (5-7)
4. ΠΑΟΚ 3 (5-12)

#TAGS MM