Τρίτη, 23 Απρ.

Φιρμίνο και Μανέ καθάρισαν την… μπουγάδα για τη Λίβερπουλ! video

Βρέθηκε να χάνει από γκολ που δεν θα έπρεπε να μετρήσει! Η Λίβερπουλ όμως σκόραρε δύο φορές μέσα σε δέκα λεπτά και πήρε τελικά την εντός έδρας νίκη επί της Μπέρνλι με 4-2. Από δύο τέρματα Φιρμίνο και Μανέ.

Στο… κυνήγι της Μάντσεστερ Σίτι παραμένει η Λίβερπουλ. Παρά το γεγονός ότι στην αρχή αιφνιδιάσθηκε, η ομάδα του Κλοπ κατάφερε να επικρατήσει στο “Ανφιλντ” της Μπέρνλι με 4-2 και να παραμείνει σε απόσταση βολής από τους “πολίτες”, μετά από 30 αγωνιστικές στην Premier League.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 6′ με το γκολ του Γουέστγουντ. Ο μέσος της Μπέρνλι εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ από τα αριστερά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον πάνω στον οποίο όμως έχει γίνει φάουλ από τον Ταρκόβσκι. Ο διαιτητής όμως έδειξε σέντρα.

Οι “ρεντς” αντέδρασαν γρήγορα και σε δέκα λεπτά έφτασαν στην ανατροπή του σκορ με τα τέρματα των Φιρμίνο (19′) και Μανέ (29′), ενώ ο Βραζιλιάνος έδωσε στο 67’… αέρα δύο τερμάτων στη Λίβερπουλ (3-1).

Το γκολ του Γκούντμουντσον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε μια μικρή ανησυχία στους γηπεδούχους, αλλά το δεύτερο τέρμα του Μανέ στο 90+3′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.