“Φωτιά” στην κορυφή! “Σοκ” για Νάπολι – “Λύτρωση” για Γιουβέντους [vids]

@sscnapoli

Τεράστιο “δώρο” στην Γιουβέντους έκανε το βράδυ του Σαββάτου η Ρόμα. Οι “τζιαλορισι” διέλυσαν εκτός έδρας τη Νάπολι με 4-2 (!) και έδωσαν την ευκαιρία στη “βέκια σινιόρα” -που έχει παιχνίδι λιγότερο- να πλησιάσει τους “παρτενοπέι” στον πόντο. “Λύτρωση” στις καθυστερήσεις για τους πρωταθλητές μέσα στην έδρα της Λάτσιο (0-1).

Απίστευτη “σφαλιάρα” που στο τέλος ίσως και να της κοστίσει και τον φετινό τίτλο δέχθηκε Η Νάπολι μέσα στο “σπίτι’ της από τη Ρόμα.

Οι “παρτενοπέι” γνώρισαν βαριά ήττα από την Ρόμα με 4-2 στο “Σαν Πάολο” στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής και πλέον η διαφορά που τους χωρίζει από την δεύτερη της βαθμολογίας Γιουβέντους, είναι ένας βαθμός, με την “γηραιά κυρία” να έχει και ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6′ με τον Ινσίγκνε, όμως η Ρόμα του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά) όχι μόνο ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Ουντέρ, αλλά πήρε και προβάδισμα στο 26` με τον Τζέκο.

Ο ίδιος παίκτης στο 73` έκανε το 3-1 για την Ρόμα, η οποία στο 79` έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τέρμα του Περότι. Η Νάπολι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με το τέρμα του Μέρτενς.

Νωρίτερα, η Γιουβέντους πήρε “τεράστια” νίκη με 1-0 μέσα στην έδρα της Λάτσιο. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης ήταν.. γκολάρα και το πέτυχε ο Ντιμπαλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.