14oC Αθήνα

“Φρένο” για Ντόρτμουντ στις καθυστερήσεις! Στο -2 η Μπάγερν – video

Στις 4 νίκες σταμάτησε το σερί της Ντόρτμουντ στη Bundesliga, αφού η Χέρτα Βερολίνου κατάφερε να την “μπλοκάρει” μέσα στη Βεστφαλία (2-2) με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο βρίσκεται πλέον η Μπάγερν Μονάχου, μετά τη νίκη στην έδρα της Μάιντς (2-1).

Μπορεί πριν από λίγες ημέρες να έριξε… τεσσάρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, για την 3η αγωνιστική του Champions League, αλλά στην Bundesliga -αυτή τη φορά- η Ντόρτμουντ δεν τα κατάφερε.

Οι Βεστφαλοί δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν μέσα στο “σπίτι” τους το εμπόδιο της Χέρτα Βερολίνου, μένοντας στο 2-2. Ο Τζόντεον Σάντσο άνοιξε στο σκορ στο 27′, αλλά οι φιλοξενούμενοι “απάντησαν” πριν… βγει το ημίχρονο, με τον Καλού να φέρνει το ματς στα ίσα (41′).

Ο Σάντσο ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην Ντόρτμουντ στο 61′ μετά από ένα τρομερό πάσινγκ γκέιμ των γηπεδούχων. Η Χέρτα όμως… πάγωσε στο 90+1′ το “Ιγκναλ Ιντούνα Παρκ”, με τον Καλού να στέκεται εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Έτσι, η Μπάγερν Μονάχου μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς. Η Μάιντς αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι μέσα στην έδρα της (ο Μποέτιους στο 48′ ισοφάρισε το 0-1 του Γκορέτσκα από το 39′). Το τέρμα του Τιάγκο Αλκάνταρα όμως στο 62′ έδωσε την νίκη στους Βαυαρούς.