Τετάρτη, 8 Μαΐ

Γιουβέντους – Ολυμπιακός: Ανατροπή και “ερυθρόλευκη” ήττα στο Youth League

Ολυμπιακός

Οι “μικροί” του Ολυμπιακού προσπάθησαν για την.. έκπληξη μέσα στο Τορίνο, αλλά τελικά γνώρισαν την ήττα από τη Γιουβέντους με 3-1, για τη δεύτερη αγωνιστική του Youth League.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέσα στο Τορίνο, αλλά η Γιουβέντους δεν του άφησε στη συνέχεια περιθώρια για… όνειρα και τον νίκησε με 3-1, στο ματς της δεύτερης αγωνιστικής στο Youth League.

Η ομάδα του Βούζα έκανε το 0-1 με καταπληκτικό γκολ του Βρουσάι στο 23′, όμως δέχθηκε στη συνέχεια την ανατροπή, που συνοδεύηκε με “τριάρα”.

Στο επόμενο λεπτό η Γιουβέντους είχε δοκάρι σε σουτ του Πορτανόβα, αλλά στο 32′ κέρδισε πέναλτι. Ο Σκαφίδας απέκρουσε την εκτέλεση του Ολιβιέρι, ο οποίος όμως στην εξέλιξη της φάσης έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ανατροπή για τους Ιταλούς. Στο 52′ ο Κάμεραϊ έκανε το 2-1 ενώ στο 68’ ο Ντο Πάρδο εκμεταλλεύτηκε απανωτά λάθη της “ερυθρόλευκης” άμυνας και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 75′. ο Βρουσάι κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση του, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Να θυμίσουμε πως η Γιουβέντους είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα από την Μπαρτσελόνα με 1-0, ενώ ο Ολυμπιακός είχε φέρει 2-2 με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Οι συνθέσεις

Γιουβέντους: Ντελ Φαβέρο, Καμεράι, Τριπαλντέλι, Σεράο (80′ Καπελίνι), Τουρέ, Βολιάτσο, Καλιγκάρα, Πορτανόβα, Ολιβιέρι, Καβίλια, Μονταπέρτο (11′ Ντι Πάρντο).

Ολυμπιακός: Σκαφίδας, Χατζηϊωαννίδης, Γαλούπης, Αγιώτης, Τσιμπούκας, Πέιος (68′ Ζιάκας), Κωστανάσιος (85′ Γεωργαντής), Τσερκώνης (56′ Νεοφυτίδης), Βοΐλης, Ξενιτίδης, Βρουσάι.