Παρασκευή, 29 Μαρ.

Η Γιουβέντους “λυτρώθηκε” με ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις! videos

Έφτασε πολύ κοντά στην εντός έδρας “γκέλα”, αλλά η Γιουβέντους πήρε τελικά τη νίκη (2-1) επί της Τζένος, με ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις! Η Αταλάντα έμεινε όρθια (2-2) και στη Νάπολι, κρατώντας έτσι τους “παρτενοπέι” σε απόσταση τριών βαθμών.

Η Γιουβέντους έφτασε μια… ανάσα από την τρίτη βαθμολογική απώλειά της στη Serie Α, κάτι που θα την “έριχνε” στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο τη “λύτρωσε” και της έδωσε τη νίκη (2-1) επί της Τζένοα.

Ο Πορτογάλος επιθετικός έκαμε μια πολύ… πειστική “βουτιά” στο 90+5′ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το “τρίποντο” στη “βέκια σινιόρα”.

Ο Μπονούτσι άνοιξε το σκορ για την Γιουβέντους στο 36′ με κεφαλιά, για να έρθει στο 41′ ο Κουάμε και να φέρει το ματς στα ίσα (η μπάλα κόντραρε στον Μπονούτσι, στο σουτ που επιχείρησε). Όπως όμως αναφέραμε και πιο πάνω, η “βέκια σινιόρα” παρέμεινε στην κορυφή της Serie A με την εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Αταλάντα συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στη φετινή Serie A. Η ομάδα του Μπέργκαμο έμεινε… όρθια στην έδρα της Νάπολι, παίρνοντας την ισοπαλία (2-2), σε ένα ματς όπου ο τεχνικός των γηπεδούχων, Κάρλος Αντσελότι, αποβλήθηκε στο 90΄ από τον διαιτητή Τζακομέλι για διαμαρτυρία.

Οι “παρτενοπέι” κρατούσαν τη νίκη για σχεδόν 86 λεπτά, αλλά ο Ίλισιτς νίκησε τον Μέρετ και χάρισε τον βαθμό στην Αταλάντα, που βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για τη Νάπολι, που έμεινε στο -3 από την αποψινή της αντίπαλο κι έχασε έδαφος από την κορυφή.