15oC Αθήνα

Η Γκλάντμπαχ αντέχει στην πίεση! Το… απέδειξε με “τριάρα”

ΑΠΕ

Την ώρα που… από κάτω της -στο βαθμολογικό πίνακα της Bundesliga- γίνονται ανακατατάξεις, η Γκλάντμπαχ κρατά σταθερή “πορεία” και δεν αφήνει την κορυφή. Το 3-1 επί της Βέρντερ την διατήρησε στο +4 από τη δεύτερη θέση.

Την τρίτη της σερί νίκη και 8η συνολικά σε δέκα αγωνιστικές πέτυχε η Γκλάντμπαχ, που επικράτησε εντός έδρας της Βέρντερ Βρέμης με 3-1, αποτέλεσμα που την διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Bundesliga και την έφερε στο +4 από Λειψία και Μπάγερν Μονάχου.

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπενσεμπαϊνί να ανοίξει το σκορ στο 20′ και τον Χέρμαν να κάνει το 2-0 στο 22′. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (59′).

Η Γκλάντμπαχ έμεινε με δέκα παίκτες στο 87′ μετά την αποβολή του Μπενσεμπαϊνί, για να ακολουθήσει το γκολ του Μπιτενκούρ στις καθυστερήσεις, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.