Η Ολλανδία ήταν… ιπτάμενη και “καθήλωσε” τη Γερμανία! Video

@GWijnaldum

Τους… κούφαναν! Οι παίκτες της Ολλανδίας βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά και κατάφεραν να νικήσουν τη Γερμανία με 3-0 στη «Johan Cruyff Arena», σε ματς για το Group 1 της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Γερμανία από την Ολλανδία για το Nations League σε ένα ματς όπου οι «οράνιε» θα μπορούσαν να είχα πετύχει ακόμα μεγαλύτερο σκορ.

Η Ολλανδία έφτασε έτσι στο πρώτο της «τρίποντο» στη διοργάνωση και βρίσκεται πίσω από τη Γαλλία που έχει τέσσερις πόντους, την ώρα που η ομάδα του Λεβ έχει μόλις έναν βαθμό.

Ο Φαν Ντάικ άνοιξε το σκορ -με κεφαλιά- με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Στη φάση του 1-0, ο Μπάμπελ έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι.

Η Γερμανία έγινε πιο επικίνδυνη στην επανάληψη με την είσοδο των Σανέ και Ντράξλερ, ωστόσο οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που… κούνησαν άλλες δυο φορές τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Ντεπάι στο 87′ έκανε το 2-0 για τους «οράνιε», ακολούθησε το δοκάρι του Πρόμες στο 90’, για να έρθει ο Βαϊνάλντουμ στις καθυστερήσεις και να διαμορφώνει το τελικό 3-0!