Η Σάλκε έβαλε “φρένο” στη Γκλάντμπαχ και κάνει αυτή πλέον όνειρα… τίτλου!

Στην επιστροφή μετά τη χειμερινή διακοπή του γερμανικού πρωταθλήματος, η Σάλκε επικράτησε με 2-0 της Γκλάντμπαχ στερώντας την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή, ενώ παράλληλα η ίδια μείωσε την απόσταση σε 4 πόντους.

Με… γδούπο επέστρεψε το γερμανικό πρωτάθλημα μετά τη χειμερινή διακοπή του, καθώς η Σάλκε επικράτησε στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής με 2-0 της Γκλάντμπαχ και προκάλεσε… ντόμινο εξελίξεων στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς στο “Γκελζενκίρχεν” κρίθηκε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, μετά από ένα “στείρο” πρώτο μέρος, αφού Σέρνταρ στο 48΄ Γκρέγκοριτς δέκα λεπτά αργότερα (58′) διαμόρφωσαν το τελικό 2-0, το οποίος φέρνει τους “βασιλικούς μπλε” στην 4η θέση με 33 βαθμούς, συνεπώς στο -2 από τη σημερινή τους αντίπαλο και στο -4 από την πρωτοπόρο Λειψία, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.