Η Βόλφσμπουργκ “γκρέμισε” την Γκλάντμπαχ από την κορυφή! video

Με γκολ του Άρνολντ στις καθυστερήσεις η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 2-1 της Γκλάντμπαχ και την έριξε από την κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος όπου πλέον έμεινε μόνη της η Λειψία.

Η Βόλφσμπουργκ είπε την… τελευταία λέξη στο ματς της 15η αγωνιστικής της Bundesliga, καθώς σκόραρε με τον Άρνολτν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας την Γκλάντμπαχ, της οποίας επικράτησε με 2-1. Ο Σλάγκερ (13′) είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους “λύκους” για να ισοφαρίσει άμεσα ο Εμπολό (15′) σε 1-1. Το ματς έδειχνε πως θα λήξει ισόπαλο αλλά το άψογο βολέ του Άρνολντ άλλαξε τις ισορροπίες, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Γκλάντμπαχ έπεσε έτσι από την κορυφή του πρωταθλήματος, καθώς είναι στη δεύτερη θέση με 31 βαθμούς, ενώ πρώτη φιγουράρει πλέον η Λειψία με 33 βαθμούς, μετά τη χθεσινή (14/12) νίκη της στην έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ (0-3).