Κύπελλο Αγγλίας: Με “επτάρα” στους “32” η Σίτι! Θύμα έκπληξης η Λέστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 7-0 τη Ρόδεραμ και προκρίθηκε στους “32” του Κυπέλλου Αγγλίας. Εκτός συνέχειας έμεινε η Λέστερ.

Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στους “32” του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι “πολίτες” συνέτριψαν με 7-0 τη Ρόδεραμ, έχοντας 6 διαφορετικούς σκόρερ. Το άλλο γκολ το έβαλαν οι φιλοξενούμενοι (Σεμί Ατζαγί στο 45΄) στην εστία τους.

Από τους σκόρερ της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Στέρλινγκ στο 12ο λεπτό και ακολούθησαν τα γκολ των Φόντεν (43΄), Ζεσούς (53΄), Μαχρέζ (73΄), Οταμέντι (78΄) και Σανέ (85΄).

Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε η Λέστερ, καθώς αποκλείστηκε από τη Νιούπορτ Κάουντι, ομάδα 4ης κατηγορίας. Ο σύλλογος της Premier League ηττήθηκε με 2-1, με τα τέρματα των νικητών να τα σημειώνουν οι Ματ (10΄) και Άμοντ (85΄ πέν.), ενώ η Λέστερ ισοφάρισε προσωρινά στο 82΄ με τον Γκεζάλ.

Θύμα έκπληξης έπεσε και η Φούλαμ, καθώς αποκλείστηκε από την Όλνταμ (ομάδα της League 2). Αν και η Φούλαμ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με γκολ του Βέλγου Ντένις Οντόι στο 52ο λεπτό, η Όλνταμ έκανε την ανατροπή και την έκπληξη στη συνέχεια. Ο Σαμ Σάριτζ από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε στο 76΄, ενώ το γκολ της πρόκρισης απέναντι στην ομάδα της Premier League πέτυχε ο Κάλουμ Λανγκ στο 88΄.