Κύπελλο Ιταλίας: Από… ημίχρονο στους “4” η Γιουβέντους κόντρα στη Ρόμα!

Η Γιουβέντους χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, αφού σε αυτό το διάστημα σημείωσε και τα τρία γκολ που πέτυχε στο θριαμβευτικό και άνετο 3-1 επί της Ρόμα στο Τορίνο.

Χωρίς να δυσκολευτεί η Γιουβέντους “καθάρισε” τον δεύτερο χρονικά προημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, επικρατώντας της Ρόμα με 3-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η “βέκια σινιόρα” πέτυχε και τα τρία της τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, μέσα σε ένα διάστημα μόλις 20 λεπτών και έριξε στο… καναβάτσο τη Ρόμα από νωρίς. Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 26′, ενώ στο 38΄ ο Μπεντανκούρ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων για να έρθει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπονούτσι και να “κλειδώσει” την πρόκριση δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γιουβέντους. Για να βρει δίχτυα η Ρόμα χρειάστηκε το αυτογκόλ του Μπουφόν στο 50ό λεπτό, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 3-1