League Cup: Τα… χρειάστηκαν Άρσεναλ και Τσέλσι! Εύκολα η Τότεναμ

Η Τσέλσι, η Άρσεναλ και η Τότεναμ κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά του League Cup Αγγλίας.

Η Τότεναμ είχε το πιο δύσκολο έργο στη φάση των “16” του League Cup Αγγλίας, ωστόσο κατάφερε να περάσει με σχετική άνεση στην οκτάδα, επικρατώντας με 3-1 της Γουεστ Χαμ.  Δύο γκολ για τους «πετεινούς» πέτυχε ο Σον Χέουνγκ-μιν, ενώ σκόραρε και ο Γιορέντε.

Η Τσέλσι χρειάστηκε δύο αυτογκόλ της Ντέρμπι για να επικρατήσει με 3-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», σε αγώνα που και τα πέντε γκολ μπήκαν στο πρώτο 45λεπτο με τελευταίο του Φάμπρεγας στο 41′.

“Ζόρια” και για την Άρσεναλ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Μπλάκπουλ με 2-1. Λιχτστάινερ και Σμιθ-Ρόου έβαλαν μπροστά τους «κανονιέρηδες» με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 66΄ με τον Ο΄Κόνορ και μέχρι το φινάλε πάλεψαν για την ισοφάριση. Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Μίντλεσμπρο – που αγωνίζεται στη Championship – απέκλεισε την Κρίσταλ Πάλας, νικώντας την με 1-0, χάρη σε γκολ του Γουίνγκ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.