Πέμπτη, 18 Απρ.

Η Λειψία “καθάρισε” τη Σάλκε και προσπέρασε!

Λειψία

Την “γκρέμισε”! Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα στην Bundesliga ανέβηκε η Λειψία, η οποία “πήρε” την… ματσάρα με την Σάλκε (3-1) και την προσπέρασε!

Η Λειψία ήταν η νικήτρια του “μεγάλου” ματς της 18ης αγωνιστικής της Bundesliga με την Σάλκε (3-1), “γκρεμίζοντας” έτσι τους “βασιλικούς μπλε” από τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ντιαπί Κεϊτά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 41′, αλλά λίγα λεπτά αργότερα (55′) ο Νάλντο ισοφάρισε προσωρινά (1-1). Μέσα σε τρία λεπτά όμως, η Λειψία καθάρισε” το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 με τα γκολ των Βέρνερ (69′) και Μπρούμα (71′).

Έτσι, η ομάδα της ανατολικής Γερμανίας πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα (31 β.), αφήνοντας ένα βαθμό πίσω της τη Σάλκε.

Σε άλλα ματς της ημέρας για την 18η αγωνιστική, το Ανόβερο βρέθηκε να χάνει εντός έδρας με 0-2 στο 31΄από την Μάιντς, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει πριν κλείσει το ημίχρονο και με το χατ τρικ του Φίλκρουγκ να φτάσει στην ανατροπή (3-2).

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν και πάλι βασικός στο Αμβούργο, που όμως γνώρισε την ήττα (0-1) από την Άουγκσμπουργκ και παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση.

Η Στουτγκάρδη νίκησε εντός έδρας τη Χέρτα Βερολίνου (1-0) με το αυτογκόλ του Σταρκ και πήρε βαθιά βαθμολογική “ανάσα”. Στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων βρέθηκε ο Τάσος Δώνης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 58΄.