Παρασκευή, 29 Μαρ.

Με “αγριεμένο” Κριστιάνο η Γιουβέντους έπιασε κορυφή! “Γκέλες” για Μίλαν και Αταλάντα [videos]

Η Γιουβέντους “καθάρισε” σε ένα ημίχρονο την Ουντινέζε στο Τορίνο (3-1), με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει δύο γκολ και να οδηγεί ξανά τη “Μεγάλη Κυρία” στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. “Γκέλα” για τη Μίλαν που έμεινε στο 0-0 με τη Σασουόλο, “χαστούκι” της Μπολόνια στην Αταλάντα (2-1).

Η Γιουβέντους, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κριστιάνο Ρόναλντο, επικράτησε της Ουντινέζε με 3-1 στο Τορίνο για την 16η αγωνιστική της Serie A και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Ίντερ που αγωνίζεται εκτός έδρας με την Φιορεντίνα το βράδυ της Κυριακής (15/12, 21:45).

Ο Πορτογάλος σταρ, άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 37’, με τον Μπονούτσι (45′) να διαμορφώνει το 3-0 ακριβώς πριν τη λήξη του ημιχρόνου και να “τελειώνει” ουσιαστικά το ματς. Το μόνο που κατάφερε η Ουντινέζε ήταν να σκοράρει το γκολ της τιμής με τον Πουσέτο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στις “γκέλες” μετά από δύο νίκες για τη Μίλαν, η οποία αν και είχε δύο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με τη Σασουόλο στο “Σαν Σίρο”, έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την ομάδα του, βασικού και εξαιρετικού σήμερα, Γιώργου Κυριακόπουλου με αποτέλεσμα να χάσει κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για μία θέση που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Η Αταλάντα εμφανίστηκε καταβεβλημένη από την υπερπροσπάθεια κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ μεσοβδόμαδα και οι παίκτες της φαινόταν ότι είχαν ακόμα το μυαλό τους στη μεγάλη πρόκριση στους “16” του Champions League. Η ήττα στην έδρα της Μπολόνια ήρθε έτσι ως φυσικό επακόλουθο. Ο Παλάσιο στο 12ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Πόλι να διπλασιάζει τα τέρματα των “ροσομπλού” στο 53’. Η Αταλάντα μείωσε το σκορ με τον Μαλινόφσκι στο 60ο λεπτό αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και ηττήθηκε με σκορ 2-1.