Μουντιάλ 2018: “Θρίλερ” με… happy end για τα “τρία λιοντάρια”! Κολομβία – Αγγλία 1-1 (3-4) ΤΕΛΙΚΟ

– Η Αγγλία προκρίθηκε με 4-3 στα πέναλτι
– Στο 1-1 είχε ολοκληρωθεί ο αγώνας και η παράταση
– Ο Κέιν είχε ανοίξει το σκορ για την Αγγλία
– Ισοφάρισε στο 93′ ο Μίνα
– Τη Σουηδία θα αντιμετωπίσει στους “8”

Η Αγγλία βρέθηκε κοντά στην “αυτοκτονία” δεχόμενη γκολ στο 93ο λεπτό του αγώνα από την κακή Κολομβία, αλλά τελικά στάθηκε πιο τυχερή στα πέναλτι και πήρε την πρόκριση με 4-3, μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια.

Ο Πίκφορντ έπιασε ένα πέναλτι και είδε ένα ακόμη να καταλήγει στο δοκάρι του, για να καταφέρει να δώσει τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του ο Ντάιερ, ευστοχώντας στο τελευταίο πέναλτι. Μοιραίοι για τους Κολομβιανούς, οι Ουρίμπε και Μπάκα.

Το γκολ της Αγγλίας

Το γκολ της Κολομβίας

Tα πέναλτι

Παρακολουθήστε LIVE το Κολομβία – Αγγλία από το newsit.gr

Νωρίτερα, η Σουηδία κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στα προημιτελικά, χάρη σε ένα γκολ του Φόρσμπεργκ στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στην Ελβετία.

Οι Σουηδοί περιμένουν πλέον τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, όπου και θα αντιμετωπίσουν το νικητή του αγώνα Κολομβία – Αγγλία, στις 7 Ιουλίου (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα).