Πέμπτη, 9 Μαΐ

Μπαρτσελόνα: “Οδηγός” ο Μέσι με χαμένο πέναλτι! [vid]

Μέσι
ΜΕΣΙΜ

Η Αλαβές αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο. Η Μπαρτσελόνα ζορίστηκε εκτός έδρας, είδε τον Μέσι να χάνει πέναλτι, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη (2-0) με τον Αργεντινό να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στην επανάληψη και να βρίσκει δυο φορές τα αντίπαλα δίχτυα.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Αλαβές με 2-0, σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Ο Μέσι στο 39΄ έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, αφού δεν μπόρεσε να σκοράρει σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Πικέ.

Η “εκδίκηση” του Μέσι ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Με δύο προσωπικά τέρματα (55΄, 66΄) ο Αργεντινός χάρισε τους τρεις πόντους στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.