12oC Αθήνα

Nations League: Τρίτη η Αγγλία! “Λύγισε” την Ελβετία στα πέναλτι – video

Την τρίτη θέση πήρε η Αγγλία στο Nations League. Νίκησε την Ελβετία στα πέναλτι στον μικρό τελικό, με τον Πίκφορντ να είναι ο πρωταγωνιστής των Άγγλων.

Η Αγγλία κατέκτησε την τρίτη θέση στη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA, το Nations League. Στο «μικρό τελικό», που φιλοξενήθηκε στο Γκιμαράες, τα «Τρία Λιοντάρια» νίκησαν την Ελβετία με 6-5 στα πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς σκορ (0-0), παρά την ανωτερότητα των Άγγλων σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Να σημειωθεί ότι στο 84ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Αγγλίας που σημείωσε ο Γουίλσον, αφού η χρήση του VAR «αποκάλυψε» φάουλ του Ντέλε Άλι λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Στα πέναλτι, οι 6 παίκτες που επέλεξε ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ευστόχησαν στα χτυπήματα τους. Ο Πίκφορντ απέκρουσε το 12ο πέναλτι του Ντρμιτς και η Αγγλία πήρε τη νίκη.