Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Νίκη στο 95′ για τη Μίλαν! Ο Κρουτόνε “σκότωσε” τη Ρόμα – videos

ΦΩΤΟ twitter

Μπορεί να μην πέτυχε και πάλι το πρώτο του γκολ με τη Μίλαν, ελέω VAR, όμως ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν έβγαλε “μαγική” ασίστ στον Κρουτόνε στο 95ο λεπτό του αγώνα με τη Ρόμα, για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Ρόμα, χρειάστηκε όμως ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρει την πρώτη νίκη της μετά από τρία χρόνια κόντρα στους Ρωμαίους, του Κώστα Μανωλά.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε στο σκορ με τον Φρανκ Κέσιε στο 40ο λεπτό του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα, αφού ο Φεντερίκο Φάτσιο, με ωραίο μονοκόμματο σουτ, έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, στο 59ο λεπτό του αγώνα.

Με τις δύο ομάδες να έχουν μάλιστα από ένα ακυρωθέν γκολ, μέσω VAR, όλα έδειχναν ότι το ματς θα “κλείσει” στην ισοπαλία, όμως οι Ιγκουαΐν και Κρουτόνε είχαν διαφορετική άποψη, προς τέρψιν και των φίλων της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Champions League.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, από ένα λάθος του Ενζονζί, η μπάλα έφθασε στα πόδια του Αργεντινού επιθετικού και αυτός με φανταστική κάθετη πάσα, έβγαλε τετ α τετ τον Κρουτόνε, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά, για το 2-1 και τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις στο Μίλαν – Ρόμα

Μίλαν: Ντοναρούμα, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες (76΄ Λασάλτ), Κέσι, Μπίλια, Μποναβεντούρα (84΄ Κουτρόνε), Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (81΄ Καστιγιέχο).

Ρόμα: Ολσεν, Φάζιο, Μανωλάς, Μαρκάνο (46′ Ελ Σαράουι), Κάρσντορπ (76′ Σαντόν), Ντε Ρόσι, Ενζονζί, Κολάροβ, Παστόρε (46′ Κριστάντε), Ντζέκο, Σικ