Ντερμπάρα! “Αυτοκτόνησε” η Ντόρτμουντ – Απίστευτο 4-4 με Σάλκε [vid]

Ντόρτμουντ - Σάλκε

Από 4-0 στο 25′ η Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει μόνο 1 βαθμό κόντρα στην Σάλκε, αφού οι “βασιλικοί μπλε” εξαπέλυσαν απίστευτη αντεπίθεση και έφτασαν στις καθυστερήσεις στο τελικό 4-4.

Από εκεί που έκανε… περίπατο στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, η Ντόρτμουντ “αυτοκτόνησε”. Η Σάλκε βρέθηκε να χάνει εκτός έδρας στο ημίχρονο με 4-0, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν εκπληκτική και κατάφερε να φτάσει στο τελικό 4-4.

Το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ εξελίχθηκε σε… πάρτι για την Ντόρτμουντ, αφού η Σάλκε δέχθηκε 4 τέρματα μέσα σε 13′, με το δεύτερο να είναι αυτογκόλ του Σταμπουλί (Ογκμπαμεγιάνγκ, Γκέτσε και Γκερέιρο τα υπόλοιπα).

Μετά το… σοκ του πρώτου ημιχρόνου, η Σάκλε εξαπέλυσε την απίστευτη αντεπίθεση της. Μέσα σε πέντε λεπτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με 4-2 (Μπουργκστάλερ και Χαρίτ τα γκολ), στο 72′ είδαν τον Ογκμπαμεγιάνγκ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για σκληρό μαρκάρισμα) και στην εκτέλεση του φάουλ που έγινε ο Βάιντερφελερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Μπουργκστάλερ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Γκέτσε έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η Ντόρτμουντ βρέθηκε να κλείνεται στην άμυνα της και στο 86′ δέχθηκε το 4-3 από όμορφη προσπάθεια του Καλιγκιούρι. Μάλιστα, στο 90′ υπήρξε ένταση μεταξύ των δυο ομάδων, μετά από ένα μαρκάρισμα του Κονοπλιάνκα στον Παπασταθόπουλο,

Τελικά, ο Νάλντο -με εκπληκτική κεφαλιά- διαμόρφωσε με τρομερή κεφαλιά το 4-4.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλλα, τον Σαχίν να έχει έχει μια έντονη αντιπαράθεση με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και τους παίκτες των δυο ομάδων να… βάζουν τα δυνατά τους να μην πλακωθούν στο ξύλο!