24oC Αθήνα

Με Ντιέγκο Κόστα στον τελικό! Η Ατλέτικο είπε “αντίο” στον Βενγκέρ [vids, pics]

Europa League

Ένα γκολ του Ντιέγκο Κόστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Άρσεναλ, στα ημιτελικά του Europa League. Τέλος “εποχής” με ήττα για τον Βενγκέρ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης θα διεκδικήσει την κούπα του Europa League στον τελικό της Λιόν, αφού κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τα ημιτελικά, κόντρα στην Άρσεναλ.

Μία τρομερή κάθετη του Γκριεζμάν στον Ντιέγκο Κόστα και ένα ιδανικό τελείωμα του Βραζιλιάνου στο 46ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, άφησαν εκτός διοργάνωσης την Άρσεναλ. Αυτό ήταν έτσι και το τελευταίο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο της ομάδας.

Οι “κανονιέρηδες” δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να βρουν “απάντηση” στο γκολ του άλλοτε επιθετικού της Τσέλσι, ώστε να στείλουν το ματς στην παράταση (1-1 το πρώτο ματς) και έτσι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Από την πλευρά της, η Ατλέτικο θα διεκδικήσει έναν ακόμη ευρωπαϊκό τίτλο στον τελικό της Λιόν στις 16 Μαΐου, με άπαντες να πανηγυρίζουν έξαλλα τη μεγάλη πρόκριση.

Οι συνθέσεις στο Ατλέτικο Μαδρίτης – Άρσεναλ

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γκοντίν, Παρτέι (90+2’ Σάβιτς), Κόκε, Γκριεζμάν, Σαούλ Νίγκεθ, Γκάμπι, Ντιέγκο Κόστα (83’ Τόρρες), Λούκας, Βιτόλο (74΄Κορρέα), Χιμένες

Άρσεναλ: Οσπίνα, Κονσιελνί (11’ λ.τρ. Τσέιμπερς), Ράμσεϊ, Λακαζέτ, Γουίλσιρ (68’ Μικχταριάν), Εζίλ, Μονρεάλ, Μουστάφι, Γουέλμπεκ,Μπεγερίν, Τζάκα