Ντόρτμουντ… κατά ριπάς – Ματσάρα στο Λεβερκούζεν – video

Η Άουγκσμπουργκ χάρηκε για δυο λεπτά στην έδρα της Ντόρτμουντ. Η δευτεραθλήτρια Γερμανίας διέλυσε την αντίπαλο της με 5-1, στην πρεμιέρα της στην Bundesliga – Μαστάρα στο Λεβερκούζεν, μεταξύ της Μπάγερν και της Πάτερμπορν (3-2).

Εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Μπάγερν και… έπιασε κορυφή. Η Ντόρτμουντ νίκησε με το εντυπωσιακό 5-1 την Άουγκσμπουργκ και μπήκε με το “δεξί” στη φετινή Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Νίντερλεχνερ. Ο Αλκάθες έφερε το ματς στα ίσα στο 3′, για να έρθουν οι… πυροβολισμού των γηπεδούχων στην επανάληψη.

Σάντσο (51′), Ρόις (57′), Αλκάθερ (59′) και Μπραντ (82′) διαμόρφωσαν τον… περίπατο της Ντόρτμουντ, που την φέρνει… από νωρίς στο +2 από την Μπάγερν.

Εντυπωσιακό ματς έγινε στο Λεβερκούζεν, εκεί όπου η Μπάγερν νίκησε με 3-2 την Πάντερμπορν. Οι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές τις “ασπιρίνες”, για να έρθει ο Βολάντ στο 69′ και να δώσει στους γηπεδούχους το αγχωτικό “τρίποντο”.

Σαν… σίφουνας πέρασε η Φορτούνα Ντίσελντορφ από την Βρέμη, σημειώνοντας το πρώτο “διπλό” στην πρεμιέρα της φετινής Bundesliga. Η ομάδα του Φούνκελ επικράτησε 3-1 της Βέρντερ του Στέφανου Καπίνο, ο οποίος έμεινε στον πάγκο.