Ο Αγκουέρο “εκτέλεσε” την Άρσεναλ! Πήρε το ντέρμπι η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εντός έδρας της Άρσεναλ με 3-1 και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση της από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας της Premier League, Λίβερπουλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες, μετά το μεσοβδόμαδο κάζο από τη Νιούκαστλ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με 3-1 της Άρσεναλ στο «Etihad» και έτσι μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από τη Λίβερπουλ, η οποία αγωνίζεται αύριο (4/2) εκτός έδρας κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Σέρχιο Αγκουέρο, ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ της Σίτι, φτάνοντας στο 10ο χατ-τρικ της καριέρας του στην Premier League.

Ο Αργεντινός επιθετικός σκόραρε μόλις στο 46ο δευτερόλεπτο με κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Λαπόρτ, με την Κονσιελνί να κάνει με τον ίδιο τρόπο το 1-1 στο 11′.

Η Σίτι πήρε εκ νέου προβάδισμα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Στέρλινγκ να βρίσκει τον Αγκουέρο, ο οποίος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και στο 66′ ο Αγκουέρο έγραψε το τελικό 3-1, υπογράφοντας τη νίκη της Σίτι.

Στο μεταξύ, η ξέφρενη πορεία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί ημερών Σόλσκιερ στον πάγκο της συνεχίστηκε και στο «Κινγκ Πάουερ»… Οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν τη Λέστερ 1-0 με γκολ του Μάρκους Ράσφορντ στο 9ο λεπτό και προσπέρασαν την Άρσεναλ ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση.

Αποτελέσματα και βαθμολογία

Τότεναμ-Νιούκαστλ 1-0 (83΄ Σον)

Μπράιτον-Γουότφορντ 0-0

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 1-1 (90΄+4 πεν. Μπαρνς – 55΄ Ρέντμοντ)

Τσέλσι-Χάντερσφιλντ 5-0 (16΄, 69΄ Ιγκουαΐν, 45΄ πεν., 66΄ Αζάρ, 86΄ Νταβίντ Λουίς)

Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 2-0 (25΄ πεν. Μιλιβόγεβιτς, 87΄ Σλουπ)

Έβερτον-Γουλβς 1-3 (27΄ Αντρέ Γκόμες – 7΄ πεν. Νέβες, 45΄ Χιμένες, 66΄ Ντεντόνκερ)

Κάρντιφ-Μπόρνμουθ 2-0 (5΄, 46΄ Ριντ)

Λέστερ-Μάντσεστερ Γ. 0-1 (9΄ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ   3-1 (1΄, 44΄,  61΄ Αγουέρο / 11΄ Κοσιενλί)