Κυριακή, 5 Μαΐ

Ο Ιγκουαΐν το έφερε… τούμπα για την Γιουβέντους! Με άνεση η Ίντερ

Με υπογραφή του… killer, Γκονζάλο Ιγκουαΐν η ανατροπή της Γιουβέντους στην έδρα της Αταλάντα (3-1).

Η Γιουβέντους κινδύνεψε να αφήσει βαθμούς στο Μπέργκαμο, αλλά η ικανότητα του Γκονζάλο Ιγκουαΐν -να στέλνει την μπάλα στο… πλεκτό- της έδωσε τη νίκη με 3-1 και την κράτησε στην κορυφή της Serie Α.

Η Αταλάντα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 18′, αφού ο Μούσα Μπάροου απέτυχε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σέζνι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρόμπιν Γκόσενς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και διατήρησαν το προβάδισμα έως το 74′.. Σε εκίνο το σημαίο ανέλαβε δράση ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν, που αρχικά έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Αργεντινός στράικερ ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 82΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Πάουλο Ντιμπάλα στις καθυστερήσεις.

Στο τελευταίο ματς του Σαββάτου, η Ίντερ σημείωσε μεγάλη εκτός έδρα νίκη επί της Τορινο με 3-0 για την 13η αγωνιστική και συνεχίζει να καταδιώκει την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Τα τέρματα των φιλοξενουμένων σημείωσαν στο 12΄ ο Μαρτίνες, στο 32΄ ο Ντε Βρι και στο 55΄ ο Λουκάκου. Νωρίτερα, ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι στο “Σαν Σίρο”, ανάμεσα στη Μίλαν και τη Νάπολι, ενώ η Γιουβέντους νίκησε στο Μπέργκαμο 3-1 την Αταλάντα.