Τρίτη, 7 Μαΐ

Ο Παπασταθόπουλος νίκησε τον Δώνη! “Ξέσπασε” στη Στουτγκάρδη η Ντόρτμουντ

ΦΩΤΟ Borussia Dortmund

Ένα… τυχερό γκολ του Πούλισιτς στο 38ο λεπτό, από ασίστ του Πίστσεκ, ήταν αρκετό για να δώσει έναυσμα στην Ντόρτμουντ για τη νίκη με 3-0 επί της Στουτγκάρδης, στο στο “Signal-Iduna-Park”. Στην 3η θέση, η Ντόρτμουντ βλέπει την 4η Λειψία να ακολουθεί από απόσταση 5 βαθμών.

Οι Βεστφαλοί είδαν τον  Μπατσουαγί να διπλασιάζει τα τέρματά τους, μετά από ασίστ του Σαχίν στο 49ο λεπτό, ενώ ο Φίλιπ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η άνετη αυτή νίκη ήταν ό,τι χρειαζόταν η Ντόρτμουντ, μία εβδομάδα μετά την ταπεινωτική ήττα από την Μπάγερν Μονάχου.

Βασικός ξεκίνησε ο Παπασταθόπουλος που αγωνίστηκε σε όλο το ματς. Aυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Στουτγάρδη μετά από 8 παιχνίδια (σ.σ. 5 νίκες, 3 ισοπαλίες) από τότε που την ανέλαβε ο Ταϊφούν Κορκούτ στα τέλη Ιανουαρίου, αποτέλεσμα πάντως που την άφησε αρκετά πίσω στη μάχη για την έξοδο στο Europa League. O Τάσος Δώνης δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου για ακόμα ένα παιχνίδι.