14oC Αθήνα

Πρεμιέρα με “τριάρα” για Μπαρτσελόνα! Ιστορικό γκολ ο Μέσι – video

@FCBarcelona

Μέσι, το «κοντερ» της Μπαρτσελόνα στην La LIga «έγραψε» 6.000 γκολ και… φταις και εσύ γι αυτό. Ο Αργεντινός «μάγεψε» ξανά και πέτυχε δυο τέρματα στο 3-0 επί της Αλαβές.

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στη φετινή La Liga και το χρωστάει στον Λιονέλ Μέσι.  Ο Αργεντινός έβγαλε και πάλι τον εκπληκτικό εαυτό που εμφανίζει φορώντας τη φανέλα των “μπλαουγκράνα” και οδήγησε τους Καταλανούς στο 3-0 επί της Αλαβές.

Οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν με μεγάλο πάθος και κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους για ένα ημίχρονο. Με την έναρξη της επανάληψης όμως (46’), ο Μέσι πέτυχε -με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ- το 1-0 για την Μπαρτσελόνα, βάζοντας παράλληλα το γκολ νο. 6000 της ομάδας στο πρωτάθλημα!

Άξιο αναφοράς, πως ο Αργεντινός είχε πετύχει και το νο 5.000 των «μπλαουγκράνα» τον Φεβρουάριο του  2009, σε ματς κόντρα στην Ρασίνγκ.

Η συνέχεια ήταν εύκολη για την Μπαρτσελόνα. Ο Κουτίνιο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με όμορφο σουτ εντός μεγάλης περιοχής (83’). Το τελικό 3-0 για την ομάδα του Βαλβέρδε διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+3) με το πλασέ του Μέσι.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέντο (46′ Κοουτίνιο), Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς (85′ Βιδάλ), Ράκιτιτς, Ντεμπελέ (77′ Αρτούρ), Σουάρες, Μέσι

Αλαβές: Πατσέκο, Μαρτίν, Λαγκάρδια, Μαριπάν, Ντουάρτε, Γκόμεθ, Γουακάσο, Τόρες (68′ Τόρες), Γκαρθία, Χόνι (Μπαστόν), Σομπρίνο (71′ Μπούργι)