15oC Αθήνα

Προκριματικά Euro 2020: Στο κόλπο της πρόκρισης η Αρμενία! Νίκησε τη Βοσνία

Η Αρμενία πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη στα προκριματικά του Euro 2020, επικρατώντας εντός έδρας της Βοσνίας με 4-2 και μένοντας ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης.

«Ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στα τελικά του EURO 2020 έμεινε η Αρμενία, η οποία μετά από σπουδαία εμφάνιση επικράτησε στο Γερεβάν της Βοσνίας με 4-2, για την 6η αγωνιστική του 10ου προκριματικού ομίλου, όπου συμμετέχει και η εθνική Ελλάδας.

Ο Μχιταριάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Τζέκο να «απαντά» δέκα λεπτά αργότερα (13΄). Το 1-1 παρέμεινε ως τα μέσα του β΄ ημιχρόνου, όταν ξανά ο Μχιταριάν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (66΄).

Η Βοσνία αντέδρασε και πάλι άμεσα με τον Γκόγιακ στο 70΄, αλλά στο 77΄ ο Μχιταριάν έγινε από σκόρερ δημιουργός και ο Χαμπαρτσουμιάν έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Αρμενία. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν ψάχνοντας την ισοφάριση, αυτή τη φορά δεν τα κατάφεραν και ένα αυτογκόλ του Λόντσαρ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-2, δίνοντας μάλιστα στην ομάδα του και πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (στην πρεμιέρα η Βοσνία είχε επικρατήσει με 2-1).