Πρώτη στην… πόλη και τη βαθμολογία η Γιουβέντους – “Λύτρωσε” την Ίντερ ο Λουκάκου! video

Η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι της πόλης αφού επιβλήθηκε με 1-0 της Τορίνο και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος. Εκεί όπου έμεινε για λίγο η Ίντερ που προηγουμένως απέδρασε από την έδρα της Μπολόνια με ήρωα τον Λουκάκου και έμεινε στο -1 από την κορυφή.

Νικήτρια και πρώτη ξανά η Γιουβέντους αφού με γκολ του Ντε Λιχτ στο 70ο λεπτό, έλυσε το γόρδιο δεσμό της άμυνας της Τορίνο και πήρε τη νίκη με 1-0 στο παραδοσιακό ντέρμπι της πόλης για την 11η αγωνιστική της Serie A. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ολλανδού αμυντικού με τη φανέλα των «μπιανκονέρι» και αποδείχτηκε “χρυσό” αφού κράτησε τη Γιουβέντους στην κορυφή του πρωταθλήματος στην Ιταλία.

Στην κορυφή μέχρι εκείνη την ώρα πάντως βρισκόταν η Ίντερ, που νωρίτερα είχε περάσει νικηφόρα από την έδρα της Μπολόνια αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το γκολ του Σοριάνο στο 45ο λεπτό. Οι “νερατζούρι” βρήκαν τον τρόπο στο δεύτερο μέρος να κάνουν την ανατροπή με δύο προσωπικά τέρματα του Ρομέλου Λουκάκου, που αρχικά ισοφάρισε στο 75′ και ευστόχησε στο 90+1′ στο πέναλτι που κέρδφισε ο Λαουτάρο Μαρτίνες υπογράφοντας το τελικό 1-2.