Πρώτη χρήση του VAR σε αγώνα Futsal!

@InterMovistar

Η πρώτη χρήση του Video Assistant Referee (VAR) σε αγώνα Futsal έγινε στον τελικό του ισπανικού Supercup.

Η Inter Movistar κατέκτησε το ισπανικό Super Cup, επικρατώντας στα πέναλτι της Jaén Paraíso Interior με 4-3 και ενώ το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 2-2.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στην πόλη Θιουδάδ και η πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης σήκωσε ένα ακόμη τρόπαιο, έστω και αν είναι το λιγότερο σημαντικό απ’ όσα διεκδικεί.

Μιλάμε για έναν… ιστορικό αγώνα, καθώς έγινε χρήση VAR για πρώτη φορά σε αγώνα ποδοσφαίρου σάλας. Τι ακριβώς συνέβη και επιστρατεύτηκε το Video Assistant Referee;

Έπειτα από 14 λεπτά αγώνα, οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Ρικαρντίνιο, το οποίο ήταν το έκτο για την ομάδα του, την Inter Movistar. Όταν είδαν το βίντεο οι διαιτητές, το χρέωσαν τελικά στον Γαδέια, ο οποίος πήρε και κάρτα. Ήταν η μόνη φάση που χρησιμοποιήθηκε το VAR, εντούτοις είναι ιστορική για το άθλημα. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος πήρε κόκκινη, δεχόμενος δεύτερη κίτρινη στο τελευταίο λεπτό.

Να αναφέρουμε πως από το 6ο ομαδικό φάουλ και μετά, η αντίπαλη ομάδα, εκτελεί σουτ απευθείας προς το τέρμα χωρίς αμυντικό τείχος και ΧΩΡΙΣ δικαίωμα πάσας, από το δεύτερο σημείο πέναλτι (λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή).

Πληροφορίες: futsalhellas.com