Ρεάλ – Μπαρτσελόνα: “Βασίλισσα” στη Μαδρίτη είναι η “Μπάρτσα” του Βαλβέρδε! [vid]

– Για τρίτη σερί χρονιά, η Μπαρτσελόνα έκλεισε… το σπίτι της Ρεάλ Μαδρίτης
– Καταλανικό πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο και 0-3 μέσα στο Μπερναμπέου για την ομάδα του Βαλβέδρε
– Στο +14 οι “μπλαουγκράνα” από τους Μαδριλένους
– Σουάρες, Μέσι και Βιδάλ έστειλαν στον έβδομο ουρανό τους Καταλανούς

Δείτε το LIVE του αγώνα

Δεν έχει αντίπαλο στο ισπανικό πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έφυγαν για τρίτη σερί χρονιά με το διπλό από το Σαντιάγκο Μπερναμπέου, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-0, για τη 17η αγωνιστική. Μετά το προπέρσινο 0-4 και το περσινό 2-3, οι “μπλαουγκράνα” φιλοδώρησαν τους Μαδριλένους με τρία γκολ, στήνοντας ένα μικρό πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι αγωνίτησαν με δέκα παίκτες από το 63′ και μετά λόγω αποβολής του Καρμπαχάλ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε ό,τι ήθελε στο σύνολο του Ζινεντίν Ζιντάν στο δεύτερο μέρος, πέτυχε τρία γκολ με τους Λουίς Σουάρες, Λιονέλ Μέσι και Αλέις Βιδάλ και πανηγύρισε μία απόλυτα δίκαιη νίκη, η οποία την έφερε στο +14 τη Ρεάλ Μαδρίτης. Αυή ήταν η πρώτη νίκη για τον πρώην προπονητή του Ολυμπιακού κόντρα στους Μαδριλένους, μιας και στην αρχή της σεζόν είχε ηττηθεί δύο φορές για το super cup.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι μεγάλες ευκαιρίες ήταν λίγες και μοιρασμένες. Στο 39′ ο Μέσι με υπέροχη σέντρα, βρήκε τον Παουλίνιο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 42′, η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε στην ευκαιρία του Βραζιλιάνου. Ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπενζεμά πήρε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν της Μπαρτσελόνα.  Στο 54′ ο Σουάρες με ιδανικό πλασέ, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των Καταλανών και τραγική αμυντική λειτουργία των Μαδριλένων, νίκησε τον Νάβας δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1), ενώ στο 64` ο Μέσι ευστόχησε από τα 11 βήματα στο πέναλτι που κέρδισε η Μπαρτσελόνα από το χέρι του Καρβαχάλ. Η ενέργεια του τελευταίου τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, με τη Ρεάλ να μένει με 10 παίκτες.

Στο 70`ο Μέσι είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, όμως ο Νάβας απέκρουσε με διπλή προσπάθεια του σουτ που επιχείρησε ο Αργεντίνος μέσα από την περιοχή. Οκτώ λεπτά αργότερα, την προβολή του Μπέιλ από το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τερ Στέγκεν, ενώ στο 82′  ο γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα έδιωξε σε κόρνερ το κοντινό σουτ του Ράμος.

Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Βιδάλ με δυνατό δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο (71′ Μάρκο Ασένσιο), Μόντριτς, Κρόος, Κόβατσιτς (72′ Μπέιλ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (91′ Αλέις Βιδάλ), Πικέ, Βερμάλεν, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Παουλίνιο (84′ Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (77′ Νέλσον Σεμέδο), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

*κόκκινη 63′ Καρβαχάλ

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Τρίτη

Λεβάντε – Λεγανές 0-0

Τετάρτη

Χετάφε – Λας Πάλμας 2-0 (6′ Χουάν Κάλα, 15′ Εντιάιγ)

Σοθιεδάδ – Σεβίλλη 3-1 (17′ Ίνιγο Μαρτίνεθ, 76′ Θουμπελντία, 90′ Βέλα / 44′ Μπεν Γεντέρ)

Πέμπτη

Έιμπαρ – Ζιρόνα 4-1 (1′ και 54′ Ινούι, 10′ Σάρλες, 92′ Τζουάν Τζορντάν / 26′ Τιμόρ)

Αλαβές – Μάλαγα 1-0 (60′ Ελ Χανταντί)