Serie A: Η Νάπολι “έπνιξε” τη Γιουβέντους και κράτησε ζωντανή την… Ίντερ! Μοιρασιά στο ντέρμπι της Ρώμης

Με γκολ των Ζιελίνσκι και Ινσίνιε στο δεύτερο ημίχρονο, η Ναπόλι νίκησε 2-1 τη Γιουβέντους και έδωσε το “φιλί της ζωής” στην Ίντερ που παρέμεινε στο -3 από την κορυφή. Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της “αιώνιας πόλης” μεταξύ Ρόμα και Λάτσιο.

Η Νάπολι συνήλθε την κατάλληλη στιγμή από τον αγωνιστικό της λήθαργό και μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στη Serie A, νίκησε με 2-1 την Γιουβέντους στο “Σαν Πάολο”, βάζοντας ξανά… φωτιά στο πρωτάθλημα της Ιταλίας. Οι “παρτενοπέι” με τον Μανωλά στη βασική σύνθεσή τους, κυριάρχησαν απόλυτα επί της «μεγάλης κυρίας» και με δύο γκολ των Ζιελίνσκι και Ινσίνιε στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στο “τρίποντο”, που τους ανέβασε στη 10η θέση. Η Γιουβέντους»το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ρονάλντο στο 90΄ και πλέον -εκτός από την Ίντερ που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον ένα βαθμό- νιώθει «καυτή» την… ανάσα και της Λάτσιο, η οποία βρίσκεται στο -5, αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της “αιώνιας πόλης”, μεταξύ Ρόμα και Λάτσιο, για την 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Το μεγάλο παιχνίδι ήταν μονόλογος των τυπικά γηπεδούχων “τζιαλορόσι”, που πλήρωσαν όμως ένα σοβαρό λάθος του τερματοφύλακα Πάου Λόπεζ, το οποίο επέτρεψε στον Ατσέρμπι να ισοφαρίσει (34΄) το γκολ του Τζέκο (26΄). Παρά την υπεροχή της στη συνέχεια, η Ρόμα δεν βρήκε δεύτερο γκολ και με την ισοπαλία παραμένει μεν τέταρτη, αλλά μόλις ένα βαθμό μπροστά από την Αταλάντα. Οι “λατσιάλι” θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένοι με το βαθμό, έχασαν όμως την ευκαιρία να πιάσουν στη δεύτερη θέση την Ίντερ και να πιέσουν την πρωτοπόρο Γιουβέντους, που δοκιμάζεται το βράδυ (21:45) στο “Σαν Πάολο” απέναντι στη Νάπολι.