24oC Αθήνα

“Σφραγίζει” τον τίτλο η Ντόρτμουντ! Νέα “σφαλιάρα” για τη Μπάγερν – videos

Το “τρένο” της Ντόρτμουντ πέρασε και από το Μάιντζ και “καλπάζει” για τον τίτλο στην Μπουντεσλίγκα, την ώρα που η Μπάγερν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη ούτε επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ στο Μόναχο και έμεινε πλέο 9 ολόκληρους βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνεχίζει την εκπληκτική φετινή της πορεία και επικράτησε και στην έδρα της Μάιντζ με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Λούκας Πίστζεκ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Το σκορ είχε ανοίξει ο Πάκο Αλκάθερ με το ένατο γκολ του στο πρωτάθλημα, λίγες μόνο ώρες μετά την ολοκλήρωση της μετεγγραφής του στους “Βαυαρούς”, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κεζόν.

Στο Μόναχο, η Μπάγερν κατάφερε να μην κερδίσει ούτε τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, παρότι πέτυχε τρία τέρματα στην έδρα της και μάλιστα προηγούνταν στο σκορ μέχρι και τις καθυστερήσεις. Με το ματς να είναι στο 2-0 στο 20λεπτο, κανείς δεν περίμενε το “θρίλερ” που θα ακολουθούσε, καθώς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και με 3-1 στο 58′, χάρη στο δεύτερο γκολ του Μίλερ.

Οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” την Allianz Arena με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά από τον 21χρονο Κονγκολέζο, Ντόντι Λουκεμπάκιο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ στο ματς και με το τρίτο του γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας, αφήνοντας τη Μπάγερν στο -9 από την κορυφή της βαθμολογίας.