Σήκωσε και το Super Cup η Ρεάλ! Στο ρελαντί την Μπαρτσελόνα

reuters

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι καλύτερη ομάδα από την Μπαρτσελόνα και φρόντισε να το αποδείξει σε ακόμα ένα clasico. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν των Καταλανών με 2-0, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, και κατέκτησαν με δύο νίκες το ισπανικό Super Cup.

Μετά το 1-3 στη Βαρκελώνη, η Ρεάλ, η οποία αγωνίστηκε δίχως τον τιμωρημένο Κριστιάνο Ρονάλντο, έκανε επίδειξη δύναμης στους “μπλαουγκράνα”και στη Μαδρίτη, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 4′ ο Ασένσιο άνοιξε το σκορ με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ, ενώ στο 39′  οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπενζεμά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία πάσα του Μαρσέλο, άδειασε τον Ουμπτιτί κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, με τη Ρεάλ να χαλαρώνει στην επανάληψη και να δίνει την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να κάνει αισθητή την παρουσία της. Οι Καταλανοί είχαν δύο δοκάρια (53′, 71′) με τους Μέσι και Σουάρες, με τον Νάβας να κρατάει απαραβίαστη την εστία του μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (80′ Θεμπάγιος), Κόβατσιτς (62′ Καζεμίρο), Ασένσιο (75′ Τεό Ερναντεζ), Μπενζεμά, Λούκας Βάθκεθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μαστσεράνο, Πικέ (50′ Σεμέδο), Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο,  Ζόρντι Άλμπα (77′ Ντιν), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αντρέ Γκόμες (72′ Ντεουλοφέου), Μέσι, Σουάρες.