“Στημένη μαγεία” από Μέσι! Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε τη Θέλτα – video

Μέσι
reuters

Η Ρεάλ «σκόρπισε» την Εϊμπάρ με 4-0, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε… ανάλογη «απάντηση» και δεν άφησε μόνους τους «μερένγγες» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Χατ-τρικ ο Λιονέλ Μέσι στο 4-1 των Καταλανών επί της Θέλτα. Τα δύο γκολ του, από εκπληκτικές εκτελέσεις φάουλ.

Όταν η μπάλα «υπακούει» στις… ορέξεις του Λιονέλ Μέσι, τότε τα πράγματα γίνονται απλά για την Μπαρτσελόνα, ακόμα και σε μια «μέτρια» βραδιά της.

Η Μπαρτσελόνα ήταν για άλλη μια φορά «υποτονική», αλλά με τον Λιονέλ Μέσι να εκμεταλλεύεται κάθε στατική φάση, έφτασε στη νίκη απέναντι στη Θέλτα με 4-1.

Ο «μάγος» των Καταλανών πήρε την ομάδα του Βαλβέρδε από το… χεράκι και την ξανάφερε στην κορυφή, στο πλέι της Ρεάλ Μαδρίτης.. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να δει τον Ολάθα να φέρνει το ματς στα ίσα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Έγραψε… ιστορία ο Μπενζεμά στην “τεσσάρα” της Ρεάλ! video

Ο παίκτης της Θέλτα «έπαιξε» στα… χωράφια του Μέσι, κάτι που δεν άρεσε στον Αργεντινό. Η συνέχεια ήταν όλη δική του! Στο 48΄ ο απίστευτος Αργεντινός εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αφήνοντας τον αντίπαλο πορτιέρε να «ονειρεύεται» την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα του.

Κάτι ανάλογο έγινε και στο 48’. Ο Μέσι έστησε την μπάλα περίπου στο ίδιο σημείο και ανάγκασε τον Μπλάνκο να τη μαζέψει για τρίτη φορά από τα δίχτυα του, φτάνοντας στο χατ-τρικ και τα 52 γκολ καριέρας με εκτελέσεις φάουλ. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 85΄ ο Μπουσκέτς.