Πέμπτη, 18 Απρ.

Στην Ιταλία… υπάρχει ΜΟΝΟ η Γιουβέντους! Ο Ιγκουαΐν “σκότωσε” την Ίντερ – videos

Πριν το ντέρμπι κορυφής του “Μεάτσα” η ίΊντερ ήταν… καβάλα στο άλογο! Η Γιουβέντους όμως φρόντισε να την “προσγειώσει” και να της δώσει ένα “μάθημα”, φεύγοντας με το “διπλό” από το Μιλάνο (2-1) που την έφερε στην κορυφή της Serie A και στο +1 από τους “νερατζούρι”. Ο Ιγκουαΐν μπήκε στην επανάληψη και πέτυχε το “χρυσό” γκολ στο 80′.

Τεράστια νίκη για την Γιουβέντους μέσα στο Μιλάνο. Η Ίντερ είχε διάθεση να αμφισβητήσει την κυριαρχία της στην Ιταλία, αλλά η “βέκια σινιόρα” πέρασε με 2-1 από το “Μεάτσα” και ανέβηκε στην κορυφή της Serie A, βάζοντας… από κάτω την ομάδα του πρώην προπονητή της, Αντόνιο Κόντε.

Με δύο Αργεντινούς να σκοράρουν (Ντιμπάλα και Ιγκουαΐν), η Γιουβέντους υποχρέωσε την Ίντερ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά και στην πρώτη απώλεια βαθμών.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, η Γιουβέντους κατάφερε να… τινάξει τα δίχτυα της Ίντερ. Ο Ντιμπάλα δέχθηκε την “μαγική” ασίστ του Πιάνιτς, έπιασε ένα “τούβλο” μέσα από τη μεγάλη περιοχή και θέση αριστερά και νίκησε τον Μπόζοβιτς για το 0-1.

Με τη συμπλήρωση 9 λεπτών αγώνα, η “βέκια σινιόρα” άγγιξε” το 0-2, αλλά το σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο από τα όρια της μεγάλης περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 17′ όμως ο Ντε Λιχτ έκανε μια αψυχολόγητη κίνηση, στην προσπάθεια του να βγει πρώτος στην μπάλα και να “καθαρίσει” μια σέντρα και έκανε χέρι – πέναλτι. Ο διαιτητής έδωσε την παράβαση και ο Λαουτάρο Μαρτίνες έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με εύστοχη εκτέλεση.

Οι “νερατζούρι” είχαν αρκετά καλά σουτ, αλλά το φινάλε του ημιχρόνου ανήκε στην Γιουβέντους και στον Κριστιάνο Ρονάλντο! Στο 41′ ο Πορτογάλος είδε τον Χαντάνοβιτς να διώχνει με δυσκολία το σουτ του, ενώ στο 42′ βρήκε δίχτυα, αλλά ο διαιτητής -με τη βοήθεια του VAR– ακύρωσε το γκολ που πέτυχε (σ.σ. ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ντιμπάλα, που του έδωσε ασίστ).

Η Γιουβέντους είχε τον έλεγχο στην επανάληψη, ενώ ο Μαουρίτσιο Σάρι θέλησε να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του, βάζοντας στο ματς τον Ιγκουαΐν. Η Ίντερ όμως κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και στο 69′ είχε την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Βεσίνο έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Ντε Λιχτ και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέζνι.

Στο 80′ ο Ιγκουαΐν δικαίωσε τον προπονητή του! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε στον Μπετανκούρ, εκείνος έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ιγκουαΐν, που νίκησε τον Χαντάνοβιτς για το 1-2. Πέντε πάσες και γκολ!

Η Ίντερ τα έδωσε όλα στα τελευταία λεπτά για να φτάσει στην ισοπαλία, αλλά στο 85′ είδε τον Σέζνι να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Βεσίνο. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζουν έξανα αυτή τη “μεγάλη” νίκη”.

Τζένοα-Μίλαν 1-2

(41′ Σένε – 51′ Ερνάντες, 57′ πεν. Κεσί)

Κυριακή, 6/10

Φιορεντίνα-Ουντινέζε strong> 1-0

(72’ Μιλένκοβιτς)

Ρόμα-Κάλιαρι 1-1

(31′ αυτ. Κεπιτέλι, 26′ πεν. Ζοάο Πέδρο)

Μπολόνια-Λάτσιο 2-2

(21′ Κρέισι, 31′ Παλάσιο – 23′, 39′ Ιμόμπιλε)

Αταλάντα-Λέτσε 3-1

(35′ Σαπάτα, 40′ Γκόμες, 56′ Γκόσενς-86′ Λουτσιόνι)

Τορίνο-Νάπολι 0-0

Ίντερ-Γιουβέντους 1-1

(18’ πέν. Λαουτάρο / 4’ Ντιμπάλα, 80’ Βετσίνο)

*H αναμέτρηση Μπρέσια-Σασουόλο που ήταν προγραμματισμένη για την Παρασκευή αναβλήθηκε λόγω του θανάτου του προέδρου της Σασουόλο, Τζόρτζιο Σκουίντσι. Το ματς ορίστηκε για τις 18 Δεκεμβρίου.