Δευτέρα, 29 Απρ.

Στην κορυφή η Μπαρτσελόνα! “Απέδρασε” από την έδρα της Λεγκανές! video

Χωρίς να πείσει αλλά έχοντας και την τύχη με το μέρος της η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή στην έδρα της Λεγκάνες και πήρε τη νίκη με 1-2 σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το ασύλληπτο γκολ του Νεσίρι στο 12ο λεπτό αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη στην έδρα της Λεγκανές, για την 14 αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι “μπλαουγκράνα”  ήταν και τυχεροί αφού οι γηπεδούχοι αφενός έχασαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν το ημίχρονο ενώ στην επανάληψη μετά την ισοφάριση του Σουάρες με κεφαλιά στο 52′ πέτυχαν ένα αρκετά τυχερό τέρμα.

Συγκεκριμένα στο 80ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ρούμπεν Πέρεθ και κατέληξε στον Βιδάλ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 1-2. Με αυτή τη νίκη οι ΚαταλΑνοί βρίσκονται στην κορυφή και στο +3 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει ένα ματς λιγότερο, ενώ η Λεγκανές παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 6 βαθμούς.