Στον τελικό η Λίβερπουλ με “buzzer -beater”! Έβαλε… πλώρη για τον Παγκόσμιο τίτλο

Λίβερπουλ

Το γκολ του Φιρμίνιο στις καθυστερήσεις του αγώνα έδωσε στη Λίβερπουλ τη νίκη επί της Μοντερέι (2-1) και το “εισιτήριο” στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που γίνεται στο Κατάρ. Εκεί περιμένει η Φλαμένγκο.

Τα βρήκε.. σκούρα κόντρα στον ημιτελικό με την Μοντερέι, αλλά η Λίβερπουλ “μίλησε” στο φινάλε του αγώνα με τους Μεξικανούς. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 2-1 και σε τέσσερα 24ωρα θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο απέναντι στη Φλαμένγκο.

Έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Φιρμίνο κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και με το γκολ που σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έστειλε την Λίβερπουλ στον τελικό της Παρασκευής. Το σκορ άνοιξε για το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ ο Κεϊτά στο 12΄, αλλά δύο λεπτά μετά οι Μεξικανοί έφτασαν στην ισοφάριση με τον Φούνες.