14oC Αθήνα

Στον τελικό η Μαρσέιγ του Μήτρογλου! “Λύγισε” στην παράταση τη Σάλτσμπουργκ [vids]

Μαρσέιγ

Με το Ρολάντο να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ στην παράταση, η Μαρσέιγ κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Europa League. “Έσπασαν” καρδιές στην Αυστρία, με τη Σάλτσμπουργκ να ισοφαρίζει το 2-0 του πρώτου αγώνα, αλλά να πέφτει στο… καναβάτσο μετά από 116 λεπτά παιχνιδιού.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο Έλληνα ποδοσφαιριστή, θα έχει ο Κώστας Μήτρογλου, αφού η Μαρσέιγ κατάφερε να “λυγίσει” στην παράταση τη Σάλτσμπουργκ και να προκριθεί στον τελικό της Λιόν. Την Ατλέτικο Μαδρίτης, θα βρουν μπροστά τους οι Μασσαλοί.

Ο Έλληνας επιθετικός μπορεί να έμεινε εκτός αποστολής για τον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στους Αυστριακούς, λόγω τραυαμτισμού, όμως οι συμπαίκτες του κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση, χάρη στο “χρυσό” γκολ του Ρολάντο στο 116ο λεπτό του αγώνα.

Η Μαρσέιγ φάνηκε να κρατά με ευκολία το προβάδισμα από το 2-0 του πρώτου αγώνα, αφού κινδύνευσε ελάχιστα στο πρώτο ημίχρονο από τη Σάλτσμπουργκ, για το 0-0 της ανάπαυλας. Στο 55ο λεπτό του αγώνα όμως, ο Χαϊνταρά έκανε μία “τρελή” κούρσα περνώντας όποιον έβρισκε μπροστά του και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ έδωσε “φτερά” στη Σάλτσμπουργκ, η οποία και “πίεσε” για το δεύτερο γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Αυτό δεν άργησε μάλιστα να έρθει, αφού στο 65ο λεπτό, ένα λάθος διώξιμο στην άμυνα της Μαρσέιγ, επέτρεψε στον Σλάγκερ να κάνει με σουτ μέσα από την περιοχή, το 2-0.

Η Σάλτσμπουργκ προσπάθησε μάλιστα να “σκοτώσει” τη Μαρσέιγ πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών, αλλά κάποιες κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια, έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί οι Μασσαλοί κατάφεραν να βρουν το “χρυσό” γκολ που έψαχναν για την πρόκριση, χάρη σε μία λανθασμένη υπόδειξη κόρνερ.

Ο Παγέ το εκτέλεσε και με μία ακόμη ασίστ στο φετινό Europa League, βρήκε τον Ρολάντο μέσα στην περιοχή, ο οποίος με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-1, που έστειλε τη Μαρσέιγ στον τελικό.

Οι συνθέσεις στο Σάλτσμπουργκ – Μαρσέιγ

Σάλτσμπουργκ (Μάρκο Ρόζε): Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Καρ, Ούλμερ (96’ Πόνγκρατσιτς), Σαμασέκου, Χαϊνταρά, Μπερίσα, Σλάγκερ (84’ Μιναμίνο), Νταμπούρ, Γκουλμπράντσεν (69’ Ουάνγκ)

Μαρσέιγ (Ρούντι Γκαρσιά): Πελέ, Σαρ, Ραμί, Γκουστάβο, Αμαβί, Σανσόν (101’ Ρολάντο), Λόπεζ (66’ Ανγκουισά), Παγέ, Τοβέν, Οκάμπος, Ζερμέν (84’ Ενζιέ)