Παρασκευή, 29 Μαρ.
15oC Αθήνα

“Φάπα” από Βαλένθια! Πίκρα για Μπαρτσελόνα στον τελικό του Κυπέλλου – video

Μετά τον απίστευτο αποκλεισμό της από τον τελικό του Champions League η Μπαρτσελόνα έχασε και τον τελευταίο τίτλο που διεκδικούσε, μένοντας μόνο με το πρωτάθλημα Ισπανίας. Η Βαλένθια ήταν εξαιρετική στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και νίκησε τους Καταλανούς με 2-1.

Δεν τα κατάφερε η Μπαρτσελόνα στον 6ο της σερί τελικό Κυπέλλου Ισπανίας, έστω κι αν ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε και σε αυτόν. Η Βαλένθια ήταν… ατσάλινη κόντρα στους Καταλανούς και κατέκτησε το 8ο Copa del Rey της ιστορίας της, επικρατώντας με 2-1 στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” της Σεβίλλης.

Η Βαλένθια έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 5′ για να ανοίξει το σκορ, με τον Πικέ να… σώζει την Μπαρτσελόνα και να διώχνει το πλασέ του Ροντρίγκο πάνω στη γραμμή. Το γκολ όμως ήρθε για τις “νυχτερίδες” στο 22′. Ο Γκαμειρό έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή των Καταλανών και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σίλενσεν για το 0-1.

Η Βαλένθια πήρε έτσι για τρίτο φετινό ματς κόντρα στους “μπλαουγκράνα” το προβάδισμα στο σκορ και τρία λεπτά μετά το διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες (33′), έφτασε στο 2-0. Ο Σολέρ έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε και τη σέντρα και ο Ροντρίγκο από κοντά -με… περίεργη κεφαλιά- έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι παίκτες του Βαλβέρδε είδαν τον αντίπαλο πορτιέρε να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Η Μπαρτσελόνα έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει ε τον Μέσι στο 65′. Ο Αργεντινός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, με δυο ντρίμπλες απέφυγε δυο αντιπάλους του, έκανε το σουτ με εξωτερικό του αριστερού του ποδιού, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της Βαλένθια.

Οι “νυχτερίδες” στάθηκαν άτυχες στο 63′, αφού ο Παρέχο τραυματίστηκε, εκτελώντας ένα φάουλ! Οι παίκτες του Μαρθελίνο (έβγαλε τον Γκαμεϊρό για να ενισχύσει την άμυνα του) δέχθηκαν την πίεση της Μπαρτσελόνα και στο 71′ είδαν το πλασέ του Πικε να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε και το γκολ για τους Καταλανούς. Ο Μάλκομ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λανγκλέ πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε τον Ντομίνγκες να στέλνει την μπάλα στο αριστερό του δοκάρι. Στην επαναφορά της μπάλας όμως, ο Μέσι έκανε από κοντά και ανενόχλητος το 2-1.

Το ματς πήρε… φωτιά, με την Μπαρτσελόνα να κάνει απανωτές επιθέσεις στα καρέ της Βαλένθια. Οι “νυχτερίδες” όμως άντεξαν στην πίεση που τους άσκησαν οι Καταλανοί, κι έχασαν δύο απίστευτες ευκαιρίες για να κάνουν το 3-1. Στο 90+3 ο Γκένες έφυγε μόνος του απέναντι στον Σίλεσεν, αλλά πλάσαρε άουτ, ενώ στο 90+4 ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να πλασάρε εύστοχα λίγο πιο κάτω από τη μέση του γηπέδου (ο πορτιέρε των “μπλαουγκράνα” είχε πάει στην επίθεση για να πάρει κεφαλιά).