Κυριακή, 28 Απρ.

“Τριάρα” η Μπάγερν! Δεν σταματάει να σκοράρει ο Χάαλαντ για Ντόρτμουντ

Χάαλαντ

Έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τη Λειψία (σ.σ. αγωνίζεται αργότερα) η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να περάσει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, παίρνοντας ένα εύκολο “διπλό”. Ασταμάτητος ο Χάαλαντ, βοήθησε την Ντόρτμουντ να φτάσει σε μια… χορταστική πεντάρα!

Ένα… εύκολο απόγευμα είχε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί επικράτησαν εκτός έδρας της Μάιντς με 3-1 και πέρασαν (έστω και προσωρινά, αφού ακολουθεί το Λειψία – Γκλάντμπαχ) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπάγερν “καθάρισε” το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τους Λεβαντόφσκι (8′), Μίλερ (14′) και Αλκάνταρα (26′) να κάνουν το 0-3. Το 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ζουστ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Σημείωσε τα πρώτα του πέντε γκολ με την Μπορούσια Ντόρτμουντ περνώντας σαν αλλαγή. Ο Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ κράτησε την… παράδοση και στο πρώτο του ματς που πήρε φανέλα βασικού, γράφοντας ιστορία στην Bundesliga.

Ο Νορβηγός επιθετικός χρειάστηκε 18 λεπτά για να σκοράρει στην ευρεία νίκη της Ντόρτμουντ επί της Ουνιόν Βερολίνου (5-0), φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα σε 77 λεπτά δράσης, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ στην Bundesliga. Ο Χάαλαντ πέτυχε το 7ο του τέρμα στην Bundesliga στο 76′, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 των γηπεδούχων. Ο Σάντσο έκανε το 1-0 στο 13′, ενώ στον… πίνακα των σκόρερ μπήκαν επίσης οι Ρόις (68′ με πέναλτι) και Βίτσελ (70′).